Committee

  • Advisory Committee

    K. Aoyagi
    (Ritsumeikan Univ.), H. Bruckl (Danube Univ. Krems), S. Cabrini (Lawrence Berkeley Nat’l Lab.), C.Y. Chang (Nat’l Nano Device Lab.), T. Fukui (Emiritus, Hokkaido Univ.), K. Gamo (Emeritus, Osaka Univ.), K. Hane (Tohoku Univ.), L.R. Harriott (Univ. of Virginia), J.G. Hartley (NuFlare Technol. America), C.L. Henderson (Georgia Technol.), Y. Horiike (Univ. of Tsukuba), D. Kern (Univ. of Tubingen), M. Komuro (Emeritus, KEK), J. Melngailis (Univ. of Meryland), S.-K. Min (Kyung Hee Univ.), O. H. Kim (POSTECH), J. K. Shin (Kyungpook National University), L. Montelius (INL), A.R. Neureuther (UC Berkeley) S.W. Pang (City Univ. of Hong Kong), R.F.W. Pease (Stanford Univ.), F. Perez-Murano (IMB-CNM), K. Ronse (IMEC), M. Roukes (Caltech), R. Shimizu (Osaka Univ.), S. Shoji (Waseda Univ.), H.I. Smith (MIT), T. Sugano (Emeritus, Univ. of Tokyo), T. Tagawa (Osaka Univ.), M. Takai (Emeritus, Osaka Univ.), S. Tedesco (Leti), G.P. Watson (Princeton Univ.), J. Wiesner (Nikon Precision), S. Wurm (SEMATECH)
  • Organizing Committee

    Chair
     

    Eun Kyu Kim (Hanyang Univ.)

    Vice-chair

    Koji Ishibashi
    (RIKEN), Suk Ho Choi (Kyung Hee Univ.), Seiya Kasai (Hokkaido Univ.)

    Members

    J. Ahn (Hanyang Univ.), S. Akita (Osaka Pref. Univ.), H. Arimoto (AIST), K. Asakawa (Toshiba), T. Asano (Kyushu Univ.), H. Azuma (Canon), T. Chikyow (NIMS), Y. Hirai (Osaka Pref. Univ.), T. Horiuchi (Tokyo Denki Univ.), S.W. Hwang (Samsung Advanced Inst. of Technol.), T. Ichiki (Univ. of Tokyo), S. Ishihara (Univ. of Tokyo), T. Itani (EIDEC), H. Kotera (Kyoto Univ.), T. Kozawa (Osaka Univ.), S. Matsui (Univ. of Hyogo), T. Meguro (Tokyo Univ. of Sci.), Y. Miyamoto (Tokyo Inst. of Technol.), M. Nagase (Univ. of Tokushima), Y. Ochiai (JST), S. Okazaki (GIGAPHOTON), Y. Ono (Shizuoka Univ.), S. Sato (Fujitsu Labs.), Y. Shimamoto (Hitachi), M. Suzuki (Kyoto Univ.), Y. Todokoro (Nara Inst. Sci. & Technol.), T. Tsuchiya (Kyoto Univ.), H. Yaegashi (Tokyo Electron), H. Yamashita (Nuflare Technol), H. Yamaguchi (NTT)
  • Steering Committee

    Chair

    Jinho Ahn (Hanyang Univ.)

    Vice-chair
    Mun Seok Jeong (Sungkyunkwan Univ.), Rino Choi (Inha Univ.), Takahiro Kozawa (Osaka Univ.)

    Program
    Jin Dong Song (KIST), Yunseop Yu (HanKyong Nat’l Univ.), Changhwan Choi (Hanyang Univ.),Yukinori Ono (Shizuoka Univ.), Toshiyuki Tsuchiya (Kyoto Univ.)

    Exhibition

    Jae Su Yu (Kyung Hee Univ.), Doo Jae Park (Hallym Univ.), Hyun-Yong Yu (Korea Univ.)

    Treasure
    Kwun-Bum Chung (Dongguk Univ.), Sanghun Jeon (Korea Univ.)

    Contribution
    Soo Bong Choi (Incheon Nat’l Univ.), Tae Joo Park (Hanyang Univ.)

    Public Relations
    Clare C. Byeon (Kyungpook Nat’l Univ.), Mijung Lee, (Kookmin Univ.)

    Seminar
    Yong Min Kim (Dankook Univ.), Bongyoung Yoo (Hanyang Univ.)

    Local
    Hye-Won Seo (Jeju Nat’l Univ.)

  • Program Committee

    Co-chair
    Sung Woo Hwang (SAIT), Suk Ho Choi (Kyung Hee Univ.)

    Vice-chair
    Jin Dong Song (KIST), Yunseop Yu (Han Kyong Nat’l Univ.), Changhwan Choi (Hanyang Univ.),Yukinori Ono (Shizuoka Univ.), Toshiyuki Tsuchiya (Kyoto Univ.)

    – 1-1: Advanced Photolithography

    Section Head
    H.-K. Oh (Hanyang Univ.)

    Sub Head
    S.-S. Kim (Samsung Electronics), J. Miyazaki (ASML), T. Uchiyama (Toshiba Memory), A. Yamaguchi (Hitachi)

    Members

    C.N. Ahn (ASML), H. Futatsuya (Fujitsu Semiconductor), H. Kawai (Nikon), S. Kim (Ajouu Univ.), C. Lim (SKHynix), Y. Morikawa (DNP), K. Oyama (Tokyo Electron), G. Vandenberghe (IMEC)

    – 1-2: Electron and Ion Beam Technologies

    Section Head
    D. Jang (Seoul Nat’l Univ.)

    Sub Head
    W.G. Kang (KEMCTI), H.S. Kim (Sun Moon Univ.), J. Yamamoto (Hitachi), H. Yamashita (NuflareTechnol.), K.-Y. Tsai (Nat’l Taiwan Univ.)

    Members
    H. Abe (Toshiba Memory), S. Babin (A-Beam), A. Kinomura (Kyoto Univ.), M. Kotera (Osaka Inst. of Technol.), M.J. Park (KEMCTI), J. Yanagisawa (Univ. of Shiga Pref.)

    – 1-3: Resist and Directed Self-Assembly

    Section Head
    S.O. Kim (KAIST)

    Sub Head
    T. Azuma (EIDEC), S.-J. Jeong (SAIT), T. Nagai (JSR)

    Members
    C.K. Bok (SKHynix), R. Gronheid (imec), J. Kon (Fujitsu), S.H. Kwon (Busan Nat’l Univ.), S. Nagahara (Tokyo Electron), H. Oizumi (Gigaphoton), K. Okamoto (Hokkaido Univ.), D.Y. Ryu (Yonsei Univ.), Yeon Sik Jun (KAIST), H. Yamamoto (Osaka Univ.), H. Yoshida (Hitachi), K. Yoshimoto (Kyoto Univ.)

    – 2-1: Nanocarbons

    Section Head
    J.-H. Ahn (YonseiUniv.)

    Sub Head
    S. Kim (Chungang Univ.), D. Kondo (Fujitsu Labs.), S. Okada (Univ. of Tsukuba)

    Members

    A. Ando (AIST), S. Hong (Busan Univ.), G. Kalita (Nagoya Inst. of Technol.), M. Katagiri (Toshiba), J.-H. Kim (KIMM), S. Konabe (Tokyo Univ. of Sci.), S.-K. Lee (KIST), K. Maehashi (Tokyo Univ. of Agriculture and Technol. ), K. Matsuda (Kyoto Univ.), R. Negishi (Osaka Univ.), H.S. Shin (UNIST), M. Takamura (NTT), T. Takenobu (Nagoya Univ.), M. Tanemura (Nagoya Inst. of Technol.), K. Ueno (Saitama Univ.), K. Yanagi (Tokyo Metropolitan Univ.)

    – 2-2: Nanodevices

    Section Head
    S. Kim (Samsung Electronics)

    Sub Head
    W.S. Hwang (Korea Aerospace Univ.), Y. Ishikawa (Nara Inst. of Sci. and Technol.), T. Yanagida (Kyushu Univ.)

    Members

    N. Banno (NEC), Y. Chen (Fudan Univ.), C.-H. Cho (DGIST), S. Hara (Hokkaido Univ.), Y. Hotta (Univ. of Hyogo), C.-H. Lee (Korea Univ.), T. Maemoto (Osaka Inst. of Technol.), T. Nozaki (AIST), M. Seki (Univ. of Tokyo), K. Takei (Osaka Pref. Univ.), K. Uchida (Keio Univ.)

    – 2-3: Nanofabrication

    Section Head
    J.J. Lee (KIMM)

    Sub Head

    J.I. Hong (Chungang Univ.), Y.J. Hong (Sejong Univ.), S. Shingubara (Kansai Univ.), K. Takase (Nihon Univ.)

    Members

    T. Hasegawa (Waseda Univ.), R. Hasunuma (Univ. of Tsukuba), D.J. Kang (SKKU), G.H. Kim (KIMM), A. Kohno (Fukuoka Univ.), S.J. Lee (NNFC), Y. Liu (AIST), K. Makihara (Nagoya Univ.), H. Tanaka (Kyushu Inst. of Technol.), K. Tomioka (Hokkaido Univ.)

    – 2-4: Inorganic Nanomaterials

    Section Head

    K.-S. Kyhm (Pusan Nat’l Univ.)

    Sub Head

    J.-S. Lee (DGIST), M. Osada (NIMS), M. Suzuki (AIST)

    Members

    J.-W. Choi (KIST),  Y.-D. Jho (GIST), J.-S. Kim (Yeungnam Univ.), K. Kim (Pusan Nat’l Univ.), S. Nahm (Korea Univ), T. Taniguchi (NIMS), K.-J. Yee (Chungnam Nat’l Univ.)

    – 2-5: Organic Nanomaterials

    Section Head
    T.W. Lee (SNU)

    Sub Head

    H. Kasai (Tohoku Univ.), J.H. Oh (POSTECH) , S. Takami (Nagoya Univ.)

    Members

    N. Hiroshiba (Tohoku Univ.), J.Y. Kim (UNIST), E. Lim (Dankook Univ.), Y. Shirai (NIMS)

    – 2-6: Nano Tool

    Section Head
    D.-W. Lee (Chonnam Nat’l Univ.)

    Sub Head
    R. Kometani (Univ. of Tokyo), S.H. Kong (Kyungpook Nat’l Univ.),  H.J. Lee (KIMM), K. Sugano (Kobe Univ.)

    Members
    T. Hoshino (Univ. of Tokyo), S. Hotta (Hitachi-hitech), T. Kawano (Toyohashi Univ. of Technol.), J.-K. Kim (Gwangju Univ.), O. Kubo (Osaka Univ.), Y.-H. Lin (Chang Gung Univ.), T. Namazu (Aichi Inst. of Technol.), I. Park (KAIST), J. Park (Sogang Univ.), Y. Sugiyama (Hitachi-hitech), Y. Yamanishi (Kyushu Univ.)

    – 3: Nanoimprint, Nanoprint and Rising Lithography

    Section Head
    H. Lee (Korea Univ.)

    Sub Head
    F.-Y. Chang (Nat’l Taiwan Univ. of Sci. and Technol.),  S. Kang (Yonsei Univ.), E.-S. Lee (Korea Inst. of Machinery and Materials), H.Y. Low (Singapore Univ. of Technol. and Design), J. Taniguchi (Tokyo Univ. of Sci.)

    Members 
    Y. Hirai (Osaka Pref. Univ.), H. Hiroshima (AIST), S.-h. Hong (ETRI),  G.-Y. Jung (GIST), A. Miyauchi (Hitachi), M. Okada (Univ. of Hyogo), M. Okinaka (Canon), N. Sakai (Samsung Electronics)

    – 4: Bio MEMS, Labon a Chip

    Section Head

    K.M. Byun (Kyung Hee Univ.)

    Sub Head

    T. Akagi (Univ. of Tokyo), A. Matsumoto (Tokyo Medical and Dental Univ.), W. Park (Kyung Hee Univ.), F.-G. Tseng (Nat’l Tsing Hua Univ.)

    Members 

    H. Chun (Korea Univ.), K. Furukawa (Meisei Univ.), H. Hisamoto (Osaka Pref. Univ.), J. Kim (UNIST), Y. Murakami (Toyohashi Univ. of Technol.), H. Nagai (AIST), J.H. Sung (Hongik Univ.), Y. Takamura (JAIST), K. Tawa (Kwansei Gakuin Univ.), M. Tokeshi (Hokkaido Univ.)

    – 5: Microsystem Technology and MEMS

    Section Head

    S.-H. Lim (Kookmin Univ.)

    Sub Head

    I. Cho (KIST), D. Dao (Griffith Univ.), S. Nagasawa (Shibaura Inst. of Technol.), T. Namazu (Aichi Inst. of Technol.)

    Members

    Y. Hasegawa (Hiroshima City Univ.), M. Ikeuchi (Univ. of Tokyo), K. Iwami (Tokyo Univ. of Agriculture and Technol. ), E. Iwase (Waseda Univ.), C. Ji (Ewha Womans Univ.), J. Lee (Sogang Univ.), S. Miyake (Kobe City College of Technol.), T. Nakakubo (Canon), W. Park (Seoul Nat’l Univ. of Sci. & Tech.), T. Sakata (Josai Univ.), R. Takigawa (Kyushu Univ.)
    Y. Tomizawa (Toshiba)

The Korean Vacuum Society (KVS)
#710, Daejong Bldg., 435 Teheran-ro, Gangnam-gu, Seoul 06159, Korea
Business Registration No.: 220-82-02438
Name of Representative: Eun Kyu Kim
Tel. 82-2-567-9486 Fax. 82-2-556-5675 E-mail : kvs@kvs.or.kr
MNC 2017 Secretariat
Planex Lab. (PCO)

#809, 245, Hannuri-daero, Sejong-si, 30127, Korea
Tel.: +82-44-862-7962 / Fax.: +82-44-862-7963
E-mail: secretary@mnc2017.org